Sense of Beauty

 
Kosmetyczne Instytuty

Piękna mazurska historia

Historia terenów obejmujących Wzgórza Dylewskie i Wysokiej Wsi sięga staropruskiego pogańskiego plemienia Sasinów. Miejsce to, wraz z przyległymi ziemiami nazywano później Oberlandem, czyli Prusami Górnymi. Ostatecznie granice ukształtowały się około XIII wieku. Ale już w starszej, polskiej literaturze pojawia się nazwa, która funkcjonuje obecnie – Mazury Zachodnie. Dzisiaj w okolicy Wysokiej Wsi można znaleźć Ślady obecności dawnych jej mieszkańców, ich odszukiwanie może być częścią wakacyjnej przygody.

Wszystko, czego nie wiesz o jednym z najciekawszych rejonów Mazur, czyli dawno, dawno temu na Wzgórzach Dylewskich.
Skąd wzięła się nazwa Mazury?

Jedna z hipotez głosi, że nazwa Mazury pochodzi od prasłowiańskiego słowa „masura”, które oznacza bagna, mokradła lub torfowiska, charakterystyczne dla tego regionu. Inna mówi, że pochodzi od staropruskiego słowa „masure”, które oznaczało wyspę lub ziemię leżącą na wodzie. Być może nawiązuje ona także do ludzi zajmujących się zbieraniem smoły w okolicznych terenach leśnych. Połącz wakacyjny odpoczynek z odkrywaniem śladów mazurskiej historii.
Wielokulturowe dziedzictwo

W 2015 roku, dla upamiętnienia różnorodności kulturowej i historycznej tych terenów, w położonych 2 kilometry od Siedlisk Glaznotach powstał Krąg Wspólnoty Kultur. Ma on znaczenie symboliczne – nawiązuje do zróżnicowania kulturowego i historycznego nie tylko samej miejscowości, ale całych Wzgórz Dylewskich. Zbudowano go z kamieni przyniesionych przez lodowiec ze Skandynawii, skąd pochodzili Goci, których ślady osadnictwa odkryto na Wzgórzach Dylewskich. 

Przedsłowiańscy Goci
Goci byli ludem germańskim, który opuścił rodzinną Skandynawię i na kilku statkach przemierzył Morze Bałtyckie. Dotarli do regionu Dolnej Wisły, zanim nastali Słowianie. Swoje dziedzictwo pozostawili w postaci kurhanów i kamiennych kręgów.

Stąd też wyszła idea kręgu – w ich wierzeniach symbolu narodzin świata, umieszczanego w miejscach dla nich świętych. W centrum stawiano menhir z wyrzeźbionymi scalonymi wizerunkami dwóch „bab” – wczesnośredniowiecznych posągów z Bratiana i Prątnicy.
Miejsca historyczne, które warto zobaczyć:
  • Kościół gotycki (ewangelicki) w Glaznotach z 1400 roku 
  • 3,3 km – 50 mint spacerem od skrzyżowania w Wysokiej Wsi
  • Trzyprzęsłowy wiadukt kolejowy w Glaznotach z 1909 roku, odrestaurowany – 3,5 km, ok. 60 minut spacerem od krzyżówki w Wysokiej Wsi
  • Pogański Kamień Ofiarny owiany różnymi legendami. Obecnie jest to pomnik przyrody – w odległości 900 m od skrzyżowania w Wysokiej Wsi z drogą wiodącą do Siedlisk
  • Drewniany kościół w Pietrzwałdzie z XVIII wieku

Miejsca współczesne, które warto zobaczyć:
  • Krąg Wspólnoty Kultur – Glaznoty
  • Lapidarium geologiczne
  • Wieża widokowa – Góra Dylewska
W miejscu z bogatą historią, wtopione w mazurską głuszę i otoczone bujną przyrodą znajdziesz Siedliska. Poranek na tarasie z widokiem na mazurskie wzgórza czy rodzinne wieczory przy kominku to tylko część czekających tu przyjemności.

Tak się przywraca historię – w miejscu dawnej wsi mazurskiej zostały odtworzone przez Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie siedliska: 14 domów z zachowaniem charakterystycznych cech architektury mazurskiej. Usytuowane w komfortowej odległości jeden od drugiego pozwalają do woli korzystać z dobrodziejstw natury i nieograniczonej przestrzeni tym, którzy pragną wyrwać się z wielkomiejskiego zgiełku. Ich komfortowe wnętrza są spełnieniem marzeń o udanym odpoczynku.

To wspaniała propozycja dla spragnionych wolności i swobody przebywania w przyjaznym otoczeniu – z rodziną, przyjaciółmi lub kameralnie – tylko we dwoje. Goście mają do wyboru domy z 3 lub 4 dwuosobowymi sypialniami z łazienkami, przestronnym salonem z kominkiem i strefą wypoczynkową, jadalnią połączoną z w pełni wyposażoną kuchnią, a także tarasem, z którego można podziwiać letnie poranki lub malownicze zachody słońca. Specjalne siedliskowe menu zachęca do śniadania na świeżym powietrzu, a pragnących doświadczyć niecodziennych wrażeń kulinarnych kusi kolacją przygotowywaną przez Szefową Kuchni w siedliskowej kuchni.

Są doskonałą bazą wypadową np. wakacyjnych wypraw rowerowych. A od hotelowych atrakcji dzieli je zaledwie pół godziny spacerem.
Siedliska. Mazurski azyl.

W miejscu z bogatą historią, wtopione w mazurską głuszę i otoczone bujną przyrodą funkcjonują Siedliska. Luksusowe domy wypoczynkowe spełniają marzenia o wakacyjnym miejscu zapewniającym maksimum komfortu i prywatności.

Zobacz także