Sense of Beauty

 Spragnieni Piękna<br />
z Dr Irena Eris
 
Świat Dr Irena Eris

Spragnieni Piękna
z Dr Irena Eris

Na początku grudnia, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wyjątkowy pokaz mody - „Nowoczesność lata 50. i 60.” rozpoczynający drugą edycję projektu „Spragnieni piękna” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW.
 
Podczas wieczoru goście mogli podziwiać kreacje wieczorowe stworzone przez tak znakomitych projektantów mody jak: Tomasz Ossoliński, Paprocki&Brzozowski, MMC, Ania Kuczyńska, Lidia Kalita, Marlu, Weave, Łukasz Jemioł, Maciej Zień oraz BOHOBOCO. Do każdej z kreacji makijaż wykonany został przez zespół Dr Irena Eris, a jego kreatorem była Dariia Day – światowej sławy makijażystka współpracująca z marką.

Inspiracją dla makijaży były lata 50. i 60. – ich podstawą była piękna cera oraz intensywnie czarne rzęsy z dużą ilością maskary Dr Irena Eris. Każdy makijaż był indywidulanie zaprojektowany i dopasowany do kreacji. Nie ograniczał się do twarzy – jego przedłużenie można było podziwiać na ciałach modelek, na których niczym na malarskim płótnie odwzorowano charakterystyczne dla danej kreacji elementy, takie jak  graficzne kreski czy asymetryczne kropki.

Wszyscy projektanci przekazali swoje kreacje na rzecz Muzeum Narodowego. Po pokazie odbyła się cicha aukcja, a dochód z niej wyniósł niebagatelną kwotę 58 tys. złotych.

 
„Projekt „Spragnieni piękna” zrodził się z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego. Wtedy również zorganizowaliśmy  pokaz mody nawiązujący do lat 20. i 30., czyli okresu, w którym powstało nasze Stowarzyszenie. Tym razem tematycznie nawiązujemy  do Galerii Wzornictwa Polskiego, a dokładniej - do czasów, które kuratorki wystawy - Anna Maga, Anna Demska i Kaja Muszyńska nazwały „nowoczesnością”, bowiem pragnienie nowoczesności stało się wówczas wszechobecne. W Polsce polityczna odwilż przyniosła otwarcie na świat i nadzieję zmiany na lepsze.  To był niezwykły czas dla polskiej kultury i sztuki. Powstała Polska Szkoła Plakatu, kabaret STS, festiwal Jazz Jamboree, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a cała Warszawa zachwycała się nowoczesnymi dekoracjami przygotowanymi przez Fangora, Tomaszewskiego i Młodożeńca na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów ” - powiedziała podczas wieczoru Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.
 
Pokaz wyreżyserowała Katarzyna Sokołowska, przy współpracy z Agnieszką Ścibior.
 
„Jestem szczęśliwa, gdy mogę pracować w projektach, które są artystycznym wyzwaniem. Myślę, że dla samych projektantów było to również ciekawe warsztatowe doświadczenie. Suknia wieczorowa to nie najłatwiejszy temat zarówno dla projektanta jak i reżysera. Chciałam, aby ten pokaz był wyjątkowym spektaklem odbieranym na wielu płaszczyznach - łączącym sztukę, modę i muzykę.” - powiedziała Kasia Sokołowska.
 
Pokaz był zapowiedzią II BALU DOBROCZYNNEGO, który odbędzie się 12 lutego 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Dochód z cyklu wydarzeń zostanie przekazany na rzecz Muzeum.
 
Organizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”
Partnerzy Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”: BAIN&COMPANY, Kancelaria LSW
Partnerzy pokazu: Muzeum Narodowe w Warszawie, Dr Irena Eris, Apart, Alesandro International, Cisowianka.
Patroni medialni: TVN, Chili Zet, Onet, VIVA, VIVA Moda, Harper’s Bazaar, High living,
VIP Magazyn, Ofeminin, Artinfo.pl, ELLE, Gala. 

Zobacz także