Sense of Beauty

 Opowiedziane smakiem
 
Świat Dr Irena Eris

Opowiedziane smakiem

Poznaj unikatowy projekt kulinarny Tasty Stories zainicjowany przez Hotele SPA Dr Irena Eris. Podczas wyjątkowych spotkań będziemy odwiedzać lokalnych producentów, wysłuchamy ich pasjonujących opowieści, a wieczorem podczas ekskluzywnej kolacji skosztujemy autorskich dań wybitnych szefów kuchni.
Słony oscypek, słodki miód, kwaśny cydr, gorzkie piwo i sandacz umami – feeria smaków, produktów i dań stanowi o różnorodności i bogactwie kulinarnym regionów, z których pochodzą. Nie wolno jednak zapomnieć o najważniejszym źródle smaku, czyli ludziach – ich umysłach, sercach i życiowych historiach. To oni uprawiają, hodują, produkują czy wreszcie gotują. To oni są bohaterami historii opowiedzianych smakiem – „Tasty Stories”, które można poznać na DrIrenaErisTastyStories.com

W Beskidzie Sądeckim naszym przewodnikiem był Janusz Myjak, szef kuchni restauracji Szósty Zmysł w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój. Razem z nim odwiedziliśmy najlepszych lokalnych producentów i wysłuchaliśmy ich historii. Zajrzeliśmy do sadów i do winnicy, łowiliśmy pstrągi, próbowaliśmy kozich serów i miodu. Puentą tych górskich wędrówek było „Śniadanie na Trawie” z lokalnymi producentami oraz kolacja „Flora i Fauna”, podczas której połączyli swoje siły wybitni polscy szefowie kuchni – zaproszenie od Janusza Myjaka przyjęli Marcin Filipkiewicz (Copernicus, Kraków) i Jacek Grochowina (Nolita, Warszawa) – oraz dostawcy regionalnych specjałów.
Pieczona jagnięcina, wędzone pstrągi, suszone śliwki, fermentowane warzywa – tego kosztowali goście, którzy wzięli udział w kolacji plenerowej. Szefowie kuchni przyrządzili dania z najlepszych produktów z okolicznych gospodarstw, pól i lasów w różnorodnych i ambitnych technikach kulinarnych związanych z naturą: ogień, woda, ziemia, wiatr. O idealny wine pairing zadbał sommelier z Wineonlie.pl. Goście zasiedli przy stole w otoczeniu gór i pachnących drzew: jaworów, buków, sosen, modrzewi, z widokiem na zieloną górę Jaworzynę. Kolację „Flora i Fauna” wyróżniały dbałość o każdy detal i wyjątkowa elegancja. Piękna, naturalna, wkomponowana w otoczenie aranżacja stołu powstała we współpracy ze stylistkami magazynu „Weranda”.
Magiczny klimat i podniosły duch gór towarzyszyły wrześniowej kolacji Flora i Fauna u stóp Jaworzyny Krynickiej.
Cudowne zapachy, smaki... kompozycje pełne serca i autentyzmu.

Kucharze kolacji "Flora i Fauna"


Janusz Myjak

Gospodarz wydarzenia i szef kuchni restauracji Szósty Zmysł w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój od ponad 10 lat. Jest laureatem wielu konkursów. W 2016 r. został uznany za Szefa Kuchni Regionu Południowego (Małopolska/Śląsk) w konkursie Poland 100 Best Restaurants. Restauracja Szósty Zmysł, którą prowadzi, była wielokrotnie nagradzana symbolem trzech widelców (Grand Award), a w przewodniku Gault & Millau została uhonorowana jedną czapką kucharską. Od kilku lat prowadzi Akademię Gotowania w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój. Bliska jest mu kuchnia włoska i francuska, a najbardziej tajska, lecz jest przekonany, że nic nie zastąpi polskich produktów sezonowych z okolic Krynicy. Komponuje dania o doskonałej palecie smaków i kolorów, tworząc na talerzu kulinarne dzieła sztuki.
Jacek Grochowina

Pasjonat i perfekcjonista. Od 2012 r. szef kuchni oraz właściciel warszawskiej restauracji Nolita. Jego kuchnia jest kreatywną interpretacją klasycznej kuchni francuskiej z wykorzystaniem sezonowych produktów. Na początku swojej kariery kulinarnej przez pięć lat pracował w legendarnym hotelu Ritz w Londynie. Jest laureatem nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Kulinarnej Annual Award of Excellence. Wierzy, że szczypta wyjątkowej atmosfery i scenerii dodaje smaku serwowanym daniom. Trudno przecenić klimat i ducha gór, którego nie zabrakło podczas wrześniowej kolacji „Flora i Fauna“ u stóp Jaworzyny Krynickiej.
Marcin Filipkiewicz

Jego dań możecie na co dzień spróbować w restauracji Copernicus należącej do sieci hoteli Likusów. W 2017 r. otrzymał tytuł Prix au Chef de L’Avenir. W 2015 r został nominowany do Szefa Roku Gault & Millau Polska i otrzymał tytuł Szefa Roku Gault & Millau Polski Południowej. Fundamentem jest dla niego kuchnia włoska oraz francuska. Ceni również polską tradycję, stara się jednak unikać stereotypów. Jest zwolennikiem prostych połączeń. Przesympatyczny człowiek o złotym sercu, słynie ze świetnego poczucia humoru.
 

Ludzie. Ich pasja i życiowe historie


Krzysztof Maurer
Tłocznia Maurera w Zarzeczu koło Łącka.

Nazwisko Maurer jednoznacznie kojarzy się z wysokiej jakości sokami, z polskich sadów. Pan Krzysztof, kontynuator rodzinnej tradycji sadowniczej i obecny właściciel Tłoczni, był pionierem tego nurtu, który teraz w Polsce przeżywa renesans. Pytamy go o ideę firmy, rodzinę, miłość do tradycji. Odwiedzając w Zarzeczu Tłocznię Maurer, czuliśmy, że tam wszystko jest prosto z serca, góralskiego serca.
 
Filip Kądziołka
z Gospodarstwa Rybackiego „Pstrągowa Dolina“ w Łabowej.

Od 15 lat jest rybakiem. Jego historia to łzy i niewiarygodne szczęście, strach i nadzieja, głód i pyszne wędzone ryby, ale najważniejszą częścią tej opowieści są wspaniali ludzie wokół, o których opowiada z niewyobrażalnym szacunkiem… Dzisiaj zaopatruje najlepsze restauracje i hotele w regionie. Dlaczego Ziemia Sądecka to jego miejsce na Ziemi i co sprawia mu największą satysfakcję w zawodzie? O tym dowiedzą się Państwo z jego opowieści.
Tomasz Maziejuk
wraz z bratem Waldemarem prowadzi Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „Figa“ w Mszanie koło Tylicza.

A przygoda z serami zaczęła się 26 lat temu, gdy jego ojciec kupił kozę dla wnuka ze skazą białkową. Nazwali ją Figa. Potem kóz było 20, teraz jest 200. Na początku ojcu pomagał tylko on, a potem dołączył brat. Wkrótce trzeba było zatrudnić pracowników. Tak zaczyna się opowieść, którą snuje producent jednych z najlepszych w Polsce serów kozich.
Wiktor Szpak i jego żona Elwira

stworzyli w Polsce małą Toskanię, zarówno na swojej ziemi porośniętej równymi rzędami winorośli w Winnicy Jasiel (Jareniówka k. Jasła), jak i w kieliszkach z winem, którymi obficie częstują swoich gości. Cieszą się każdym łykiem i przeżywają każdą opinię, wpatrując się uważnie w miny degustujących. Tu wszystko jest poukładane i zaplanowane: krzewy w ogrodach, butelki wina w piwniczce, słowa w opowieści o ich życiu, ale jest też natura, która ma ostatnie zdanie i może wszystko zmienić, kropla po kropli, dzień po dniu.
Jacek Nowak
z Pasieki Barć im. ks. dra Henryka Ostacha w Kamiannej.

Miał być marynarzem, lecz marzenia zniweczyły realia. Jednak tego nie żałuje, bo dzisiaj najlepiej czuje się wśród pszczół i rodziny, której by nie widział, pływając po oceanach. Jego miody i opowieści to miód na serce i duszę. A opowiada pięknie...
Dziękujemy Wineonline.pl za idealny wine pairing. Magazynowi „Weranda“ za budzącą podziw dekorację stołu oraz otoczenia. Gastro Magic za wyjątkową zastawę na stole. Firmie Cheman, która zadbała o elegancki wygląd gotujących kucharzy. Agencji interaktywnej Copuz.com za sprawą relację na żywo. A także wieloletniemu partnerowi – firmie BMW, która dbała o komfort podróży naszych gości.
Patroni mediowi
Sense of Beauty, Weranda, Zwierciadło, Kukbuk, National Geographic Traveler, Stylish Paper by intopassion.com, Made Talks

Zobacz także