Sense of Beauty

 Muzea<br />
Świata
 
Świat Dr Irena Eris

Muzea
Świata

Większość najważniejszych światowych dzieł sztuki znamy z wszechobecnych reprodukcji. Nic jednak nie może się równać z możliwością obcowania oko w oko z arcydziełami. Najciekawsze muzea świata zwłaszcza w wakacje pękają w szwach, bo mimo tłumów oferują turystom unikalną atmosferę i szczególny rodzaj doświadczenia.
The Broad
Los Angeles

Nowe, bo otwarte w 2015 roku muzeum mieści się w zachwycającym budynku zaprojektowanym przez słynne studio Diller Scofidio + Renfro. Założone przez filantropów i kolekcjonerów sztuki Eliego i Edythe Broadów prywatne muzeum prezentuje ponad 2 tys. prac największych gwiazd amerykańskiej sztuki nowoczesnej, m.in. Andy’ego Warhola, Jeana-Michela Basquiata, Eda Ruscha, Jeffa Koonsa czy Roberta Rauschenberga. Na ponad 120 tys. m kw. znajdują się dwa piętra wystawiennicze, a także siedziba fundacji The Broad Art.
Muzeum swoją nazwę wzięło od twórcy i głównego sponsora – Eliego Broada, 74-letniego bilionera, filantropa i kolekcjonera, jednego z najbardziej wpływowych mecenasów kultury w LA.
Rijksmuseum
Amsterdam
 
Takie arcydzieła jak „Straż nocna” Rembrandta czy „Mleczarka” Vermeera, który w ciągu całego życia namalował zaledwie trzydzieści kilka obrazów, to tylko wstęp do facynującej wycieczki po jednym z najwspanialszych muzeów świata. Niezwykłą kolekcję malarstwa holenderskiego pełnego charakterystycznych martwych natur, scen biblijnych i pejzaży tworzą: Ferdinand Bol, Frans Hals, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu i Jan Steen. Muzeum ma także w swoich zbiorach malarstwo XIX-wieczne, kulturę materialną Niderlandów w okresie tzw. złotego stulecia ze wspaniałymi domkami dla lalek, fajansami delfickimi, a także kolekcję grafik i rysunków.
Prado – Muzeum Narodowe
Madryt
 
Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej od XVI do XX wieku. Jedno z największych muzeów na świecie posiada arcydzieła artystów takich jak: El Greco (1514–1614), Velázquez (1599–1660) i Goya (1746–1828), a także José de Ribera, Francisco de Zurbarán i Bartolomé Esteban Murillo. Nie lada gratką są także prace Flamandczyka Hieronima Boscha, Rubensa, Brueghla, niemieckiego Dürera i Cranacha, włoskiego Botticellego, Rafaela, Tycjana, Tintoretta czy Caravaggia. Z ponad 7500 dzieł wystawiana jest zaledwie jedna trzecia.
El Greco, "Portret szlachcica z ręką złożoną na piersi" (1580)
Muzeum Guggenheima
Nowy Jork
 
Otwarty w 1959 roku, jako drugie muzeum stworzone przez Fundację Solomona R. Guggenheima, ikoniczny budynek w kształcie olbrzymiej spirali zaprojektował Frank Lloyd Wright. Mieści się tu unikalna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej. Jedynym polskim artystą, który miał wystawę w Muzeum Guggenheima, jest Wojciech Fangor.  W 1970 r. pokazano tu 37 jego obrazów. Obecnie muzeum stanowi żywe centrum kulturalne, edukacyjne, a także łączy inne ośrodki muzealne na całym świecie.
Wassily Kandinsky, „Kompozycja VIII” (1923)
Design Museum
Londyn

 
Najważniejsze muzeum współczesnego designu powstało w 1989 roku. W myśl hasła „Design jest sposobem na zrozumienie świata” znajdziemy tu wszystko, co tylko można zaprojektować: od architektury i mody przez projektowanie graficzne po design użytkowy. Spektakularny, choć niewielkich rozmiarów budynek znajduje się na High Street Kensington.
MoMA The Museum of Modern Art
Nowy Jork
 
Najstarsze i jedno z najbogatszych na świecie muzeów sztuki nowoczesnej. Znajduje się na środkowym Manhattanie przy 53. ulicy, między 5 a 6 Aleją. Są tu obrazy Vincenta van Gogha, Claude’a Moneta, Jacksona Pollocka, Andy’ego Warhola czy Henriego Rousseau. Codziennie odbywają się pokazy filmów, a w katalogu biblioteki MoMA znajdziemy ponad 300 tysięcy książek dotyczących przede wszystkim historii sztuki współczesnej. Do 17 września trwa tu wystawa „Robert Rauschenberg: Among Friends”.
Robert Rauschenberg performance „Pelican” (1963)

Zobacz także