Sense of Beauty

 Golf – wyrafinowany sport dla pań i panów
 
Świat Dr Irena Eris

Golf – wyrafinowany sport dla pań i panów

Dlaczego golf? Bo rozwija ciało i ducha


Kilka zasad gry w golfa


W skrócie można powiedzieć, że gra w golfa polega na tym, aby trafić piłką do 18 dołków jak najmniejszą liczbą uderzeń. Zasady gry w golfa zostały ustanowione i spisane w 1754 roku w szkockim Klubie Golfowym Royal and Ancient of St Andrews i są „bardzo” proste. Wszystko opiera się na wbiciu niewielkiej piłeczki do nieco większej (dziesięciocentymetrowej oznaczonej i widocznej z daleka wetkniętej tam chorągiewki) dziurki oddalonej od tzw. tee (miejsce startu, czyli pierwszego uderzenia) o 100 do 500 m. Gra toczy się na polu golfowym czyli ternie o powierzchni około 60 ha, z licznymi utrudnieniami w postaci zbiorników wodnych, drzew, krzewów, wzniesień, bunkrów czy murków a klasyczna runda zamyka się w osiemnastu trasach zwanych dołkami. Rozgrywkę wygrywa zawodnik, który umieści piłkę w dołku w najmniejszej liczbie uderzeń. Nie jest to rzecz jasna proste. Konieczne są nauka i ćwiczenia. Ale jak wiadomo kobietom nic nie jest straszne, dlatego coraz więcej z nich nie wyobraża sobie życia bez gry w golfa.
 

Oni grają w golfa

 
Na świecie w golfa grają miliony ludzi. Golfowej pasji nie oparły się największe gwiazdy. Wśród nich są: Michael Douglas, Justin Timberlake, Alice Cooper czy Michael Jordan. W Polsce na polach golfowych najczęściej można spotkać: Mariusza Czerkawskiego, Wiktora Zborowskiego, Tadeusza Drozdę, Krzysztof Maternę, Piotra Gąsowskiego, Cezarego Harasymowicza czy Roberta Rozmusa. Także kobiety kochają golfa, a golf kocha kobiety. W rankingu magazynu „Golf for Women” najbardziej wpływowych pań grających w golfa znalazły się między innymi: Condoleezza Rice, czy żona Billa Gatesa, Melinda. O swojej pasji do golfa mówi też aktorka Catherine Zeta-Jones.
 

Ty też zagraj w golfa, to się opłaca!

 
Golf to sport niewymagający żadnych specjalnych warunków fizycznych. Wyniki w golfie uzależnione są głównie od indywidualnych zdolności. Często na poziomie amatorskim lepsze rezultaty uzyskują gracze z "gorszą" techniką. Oznacza to, że nie ma jednej recepty na najlepszą grę, dlatego każdy może spróbować swoich sił. Ale w golfa warto grać nie tylko dlatego, że jest stosunkowo łatwy. Istnieje jeden dużo ważniejszy argument. Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu medycznego Karolinska Institutet, twierdzą, że granie w golfa nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, lecz przedłuża życie! Instytut przeprowadził szereg badań psychologicznych i wysiłkowych na golfistach i dowiódł, że śmiertelność wśród golfistów jest o 40% niższa w stosunku do innych osób tej samej płci, wieku czy statusie socjalnym. Profesor Anders Ahlbom, prowadzący badania nad wpływem gry w golfa na zdrowie nie jest zaskoczony takimi rezultatami.  „Jedna rundka w golfa oznacza, że będziemy na świeżym powietrzu przez minimum cztery godziny, poruszając się po polu z prędkością około 7 km na godzinę. Jest to na dłuższą mętę bardziej wydajne zajęcie niż jogging lub nordic walking.” – mówi naukowiec. Warto zauważyć także, że coraz częściej docenia się wkład gry w golfa w naukę pokory, cierpliwości i konsekwencji oraz wyciągania wniosków z błędnie podjętych decyzji.
 

Tak się zaczęła kobieca przygoda z golfem

 
Panie interesowały się golfem od wieków. Choć ta gra nieodłącznie kojarzy się z dystyngowanymi angielskimi gentlemanami, doskonale odnajdują się w niej również kobiety.
Pierwszą znaną miłośniczką gry w golfa była Maria Stuart, królowa Szkocji, a pierwszy kobiecy klub golfowy powstał w XIX wieku. Choć świat wyglądał wtedy inaczej, a golfistki uderzały piłeczkę ubrane w długie suknie i eleganckie kapelusze, było już wiadomo, że golf i kobiety to dobrany duet. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pań, pierwszy turniej golfowy dla kobiet zorganizowano w 1894 roku w Wielkiej Brytanii, a ponad 100 lat później (w 2007 roku) w Polsce, pod szyldem znanej marki kosmetycznej wykiełkował pomysł stworzenia turnieju Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup. Turniej służący relaksowi, zdrowiu i urodzie zdobył w ciągu kolejnych lat renomę i sympatię. W 2011 roku w ramach corocznego turnieju Dr Irena Eris rozegrano Mistrzostwa Polski Kobiet i był to organizacyjny strzał w dziesiątkę, gdyż turniej ten zapisał się w historii jako mistrzostwa o najwyższej frekwencji. Dzisiaj turniej Dr Irena Eris jest największym kobiecym wydarzeniem golfowym w Polsce i jednym z najbardziej prestiżowych w tej części Europy. W czym tkwi jego siła przyciągania? Przede wszystkim w przyjacielskiej atmosferze, ale także w dodatkowych atrakcjach czekających na zawodniczki: luksusowym, pięciogwiazdkowym Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie i Kosmetycznym Instytucie.
 

Golf i SPA – ekskluzywny duet

 
W kobiecym golfie tkwi ogromny potencjał. Co roku na turniej Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup przyjeżdża grono stałych bywalczyń, jednak równie wiele golfistek startuje w nim po raz pierwszy. Tegoroczny, już 12. turniej z serii Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup, odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2018 r. na polu golfowym Mazury Golf & Country Club w Naterkach. Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także okazja do zadbania o siebie w najbardziej luksusowym tego słowa znaczeniu – na wszystkie uczestniczki turnieju czeka bowiem pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza DylewskieKosmetyczny Instytut Dr Irena Eris oraz wspaniałe okoliczności mazurskiej przyrody. Sportowa rywalizacja w wykonaniu kobiet to wyższość techniki nad siłą i koncentracji nad szybkością. Dlatego kobiecego golfa ogląda się wyjątkowo dobrze, a zawodniczkom udział w kobiecym turnieju dostarcza wiele radości. Turniej golfowy to ciekawy pomysł na spędzenie dwóch czerwcowych dni w plenerze. W dodatku w międzynarodowym, doborowym towarzystwie.

Zapisy na tegoroczny turniej zostaną uruchomione w połowie marca, zgłaszać się można m.in. przez stronę www.DrIrenaErisGolf.com.
 
www.facebook.com/LadiesGolf 

Zobacz także