Sense of Beauty

 
Świat Dr Irena Eris

Frida - ból i pasja

Przejmujące obrazy Fridy Kahlo (1907–1954) to niezwykłe połączenie intensywnych kolorów, mocy psychologicznego wyrazu, a także wpływów meksykańskiej sztuki ludowej. Już we wrześniu jej prace będzie można oglądać na wystawie w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
W dzieciństwie chorowała na polio, a jako nastolatka cudem przeżyła poważny wypadek autobusowy. Przez całe życie towarzyszył jej ból, przeszła ponad 30 operacji. Miała zostać lekarzem, jednak – leżąc unieruchomiona po wypadku – zaczęła malować, odtąd malarstwo stało się jej największą pasją. Frida Kahlo zostawiła około 143 obrazów, z czego 55 to autoportrety. Powracała do nich obsesyjnie, tak jak Cézanne do swoich jabłek czy van Gogh do słoneczników.

Jej fizyczne i psychiczne urazy, jak również historia burzliwego małżeństwa z Diego Riverą, którego zresztą poślubiła dwukrotnie, znalazły wyraziste odzwierciedlenie na jej magicznie kolorowych płótnach. Tak jak on była rewolucjonistką zafascynowaną ideologią komunizmu. W jej sztuce dostrzec możemy historię i ducha czasów, w których przemiany społeczne i kulturowe doprowadziły do rewolucji meksykańskiej.
Maluję autoportrety, ponieważ tak często jestem samotna, i jestem osobą, którą znam najlepiej.
Całkowicie niezależny, autonomiczny język artystycznej wypowiedzi uczynił z niej ikonę XX-wiecznego malarstwa. Stało się to jednak dopiero w latach 80. Przez całe życie Frida pozostawała w cieniu odnoszącego sukcesy męża, miała niewiele wystaw, nie sprzedawała swoich obrazów. Andrew Breton i surrealiści widzieli w niej bratnią duszę, jednak Frida Kahlo zaprzeczała, mówiąc, że maluje tylko swoją rzeczywistość.  Jej malarstwo podziwiali również Pablo Picasso i  Wassily Kandinsky.

Współcześnie artystka jest ceniona z wielu powodów. W Meksyku jest dobrem narodowym, uwielbiana dodatkowo ze względu na wyraźne wpływy rdzennej sztuki ludowej. Ruch feministyczny widzi w niej przede wszystkim siłę i niezależność, a także bezprecedensowy sposób przedstawiania swojej kobiecości. Frida nigdy nie dała się ograniczyć swojej trudnej, okaleczonej cielesności. Udało jej się przetransformować traumatyczne doświadczenia w oryginalny, porywający język ekspresji.
Już we wrześniu obrazy genialnej malarki zobaczymy w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa „Frida  Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” potrwa od 28.09.2017 do 21.01.2018 roku.  Będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany kontekst polski.

Dyrektor Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Anna Hryniewiecka tak opowiada o zbliżającej się wystawie: „Główną bohaterką wystawy będzie Frida Kahlo, ale pokażemy także obrazy i rysunki Diego Rivery, fotografie Bernice Kolko, malarstwo i grafiki Fanny Rabel oraz współczesną sztukę meksykańską z kolekcji prywatnych oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorką wystawy jest największa znawczyni sztuki Fridy Kahlo dr Helga Prignitz-Poda.

„Zobaczymy prawie 40 obrazów i prac na papierze Kahlo i Rivery, ale nie tylko, na wystawie będą też fotograficzne portrety Fridy autorstwa Nickolasa Muraya, zdjęcia artystki i jej otoczenia wykonane przez przyjaciółkę Fridy Bernice Kolko i obrazy uczennicy Kahlo Fanny Rabel. Co ciekawe obie urodziły się w Polsce, więc na wystawie pojawi się w dość szerokim stopniu polski wątek. Frida Kahlo była nietypową, oryginalną i jednocześnie twardo stąpającą po ziemi osobą. Była też bardzo odważną kobietą, która nie bała się
wyzwań oraz trudnych decyzji. Nie bez powodu stała się dumną ikoną Meksyku”.
Chcę, aby ludzie patrzący na moje obrazy mogli poczuć ból, którego doświadczam.

Zobacz także