Podobno pszczelarze mówią, że pszczoły umierają, a o całych rodzinach, że "osypały się". Skąd ten ogromny szacunek do pszczół?
Nie na darmo mówi się, że gdy zginie ostatnia pszczoła, zginie też ludzkość. Pszczoły są bardzo pożytecznymi owadami. Odpowiedzialne są za zapylanie roślin, w tym warzyw i owoców. Gdyby nie pszczoły, wiele roślin nie mogłoby owocować i nie dawałoby nasion. Wytwarzają też cenne dla zdrowia produkty, takie jak: miód, mleczko pszczele, wosk pszczeli czy pyłek kwiatowy i propolis.
Co jest najtrudniejsze w pszczelarstwie?
Dla samych pszczół są to choroby – między innymi warroza, która ma znaczący wpływ na obniżenie produkcji pasiecznej. Pszczoły bez pszczelarza nie poradziłyby sobie. To dzięki pszczelarzowi, który może podać lekarstwa, pszczoły są w stanie wyzdrowieć i przeżyć. Ma to również bardzo duży wpływ na zimowanie pszczół, które jest trudnym elementem gospodarki pasiecznej. Wyleczone i dobrze zazimowane pszczoły to dobry start na wiosnę dla całej pszczelej rodziny.
Skąd twoja fascynacja pszczołami?
Moja fascynacja pszczołami zaczęła się około siedmiu lat temu, pszczelarzem zostałem całkiem przypadkiem. Pamiętam, kiedy mój ojciec przyniósł do domu rój pszczół, i tak naprawdę wtedy wszystko się zaczęło. Nasza wiedza o hodowli pszczół była bardzo ograniczona. Wiedzieliśmy na pewno, że musimy zrobić im ul. Wszystkiego uczyłem się od podstaw i dzięki determinacji zajmuję się tym dalej. Pszczelarstwo jest moją pasją i hobby jednocześnie. Pasieka wpływa na mnie relaksująco.
Rozmawiasz z pszczołami?
Pewnie, że rozmawiam ze swoimi podopiecznymi. One są jak moje dzieci. Za każdym razem, kiedy otwieram ul bądź tylko obok niego przechodzę, muszę powiedzieć do nich kilka słów. Nie wiem, czy pszczoły mnie rozpoznają – parę razy mnie użądliły. Wydaje mi się, że pszczoła żyje zbyt krótko, aby się do nas przyzwyczaić, są jednak różne opinie na ten temat.
Jak długo pszczoły pracują w ciągu dnia, w ciągu roku?
Pszczoły są bardzo pracowite, niezwykle wytrwałe i dokładne. Pszczoła pracuje cały czas i cały rok. Już od wyklucia się z jajeczka młode pszczoły mają zajęcie. Wraz z dojrzałością pszczoła obejmuje nowe funkcje. Na samym początku sprząta ul, później produkuje wosk, następnie karmi młode larwy, a gdy jest już jej czas, idzie do pracy poza ulem. Nawet pszczoły emerytki mają swoje zadanie. Wyszukują miejsca, gdzie jest nektar, i swoim tańcem naprowadzają tam robotnice. Nawet zimą nie mają odpoczynku, rodzina zbija się wtedy w kłąb, żeby się ogrzać. Machają skrzydełkami, żeby wytworzyć energię cieplną. W samym środku kłębu znajduje się królowa matka.
Pasieka znajduje się na terenie hotelu. Kiedy jest wybierany pierwszy miód? I czy zawsze jest taki sam?
Pierwsze miodobranie w sezonie jest bardzo emocjonującym momentem i odbywa się przeważnie pod koniec maja lub na początku czerwca. Najlepszym wskaźnikiem, że nadszedł czas na miodobranie, jest zasklepienie miodu w plastrach. Na jego smak składa się wiele czynników: różnorodność kwitnących roślin, pogoda i temperatura oraz ilość dymu użytego przy pracy. Każdego roku miód może smakować inaczej.
W jakiej postaci miód jest najsmaczniejszy? O czym trzeba pamiętać, aby nie zniszczyć miodu?
Poza pysznym smakiem od dawna znane są też lecznicze walory miodu. Posiada właściwości bakteriobójcze, ale trzeba pamiętać, że jest również silnym alergenem. Najbardziej smakuje mi miód prosto z plastra, ale wyjątkowy smak ma również miód pitny. Żeby nie zepsuć miodu, trzeba pamiętać, aby go nie gotować ani mocno podgrzewać. Miód powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. słoikach, bo pochłania on wilgoć i obce zapachy. Najlepsza jest temperatura około 5–25 stopni C w zaciemnionym miejscu. Pamiętajmy, że miód musi się krystalizować – czyli zmienia się z płynnej konsystencji w stałą. Aby przywrócić miód do płynnej konsystencji, należy go podgrzać do temperatury około 40 stopni C.
Jesteś doskonałym kucharzem – masz na koncie ogromne sukcesy w konkursach branżowych, jak chociażby zwycięstwo w Kulinarnym Pucharze Polski czy w Primerba Cup. Jakie jest twoje ulubione danie, do którego używasz miodu?
Deser ze świeżych owoców, np. truskawek, malin, borówek, podany z naturalnym jogurtem i kruchym ciasteczkiem z kaszy gryczanej, skropiony miodem i posypany pyłkiem kwiatowym. Zapraszam do naszego hotelu, będą państwo mieli okazję posmakować miodu w różnych daniach, a w czystej postaci podczas śniadania.